امروز: دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

ارائه روشی خشک برای تولید ارزان گرافن

اشتراک گذاری مطلب:

ارائه روشی خشک برای تولید ارزان گرافن

شرکت نانواکسپلور موفق به ارائه روشی خشک برای تولید گرافن شده که به شدت نیاز به سرمایه‌ اولیه تولید را کم کرده و همچنین هزینه تولید نیز در این روش پایین‌تر از روش‌های مرسوم است.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس ، شرکت کانادایی نانواکسپلور (Nanoxplore) فرآیند جدیدی برای تولید گرافن ارائه کرده است. این فرآیند خشک با یک فناوری پیشرفته لایه‌برداری به همراه ترکیبات نوآورانه ترکیب می‌شود تا محصولی عاری از ناخالصی به‌دست آید.

این رویکرد جدید تولید گرافن از سبد مالکیت معنوی نانواکسپلور و اختراعات راهبردی ثبت شده XG Sciences که این شرکت خریداری کرده، نشأت گرفته است. سال گذشته نانواکسپلور دارایی‌های شرکت XG Sciences را خریداری کرد. XG Sciences که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد، در تولید نانوپلاکت‌های گرافن و فرمول‌بندی مواد پیشرفته که عملکرد محصول را در کاربردهای متنوعی مانند مواد آندی باتری لیتیوم یونی، خودرو، بسته‌بندی، کامپوزیت، بتن و سایر بازارهای صنعتی تقویت می‌کند، تخصص داشت.

ادغام دانش فنی موجود در این هشت اختراع ثبت‌شده مختلف که در استرالیا، کانادا، آمریکا، تایوان، چین و کره‌جنوبی ثبت شده، با دانش و تجربه نانوکسپلور موجب شده تا این شرکت بتواند گرافن را به‌صورت مقرون به صرفه‌تر تولید کند.

طبق گزارش‌ها، فرآیند تولید گرافن خشک نانواکسپلور در مقایسه با روش‌های سنتی لایه‌برداری مایع دارای مزایای مختلفی است. از نظر هزینه‌های سرمایه‌گذاری، فرآیند تولید خشک تقریباً ۵۰ درصد کاهش هزینه نسبت به فرآیند لایه‌برداری مایع در پی دارد. براساس برآورد فعلی این شرکت، برای رسیدن به ظرفیت خالص ۸۰۰۰ تن گرافن، فقط به ۲۰ میلیون دلار سرمایه نیاز است که این رقم یک چهارم سرمایه‌ مورد نیاز در فرآیند لایه‌برداری مایع است.

تهیه تجهیزات به ۸ تا ۱۲ ماه زمان نیاز داشته که این شرکت قصد دارد در طول سال ۲۰۲۴ خرید تجهیزات را آغاز کند.

به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، فرایند خشک تولید گرافن این شرکت موجب می‌شود که هزینه تولید گرافن نزدیک به محصولات سنتی نظیر کربن سیاه شود. کاهش هزینه‌ها در درجه اول به‌دلیل استفاده از گرافیت‌های با گرید پایین است که از فرآیند تولید آند به‌صورت پسماند باقی می‌ماند. این نوع گرافیت پسماند به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود که بسیار مقیاس‌پذیر و ارزان است.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها