امروز: دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

ارزان‌تر شدن بطری‌های پلاستیکی و افزایش استحکام آنها با کمک گرافن

اشتراک گذاری مطلب:

ارزان‌تر شدن بطری‌های پلاستیکی و افزایش استحکام آنها با کمک گرافن

شرکت هیدروگراف کلین پاور (HydroGraph Clean Power) به تازگی نتایج امیدوارکننده‌ای در بخش ادغام گرافن با پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) به دست آورده است.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس، پلی‌اتیلن ترفتالات به عنوان یک رزین پلاستیکی رایج به دلیل کاربردهای خود در بخش‌های مختلف از جمله ساخت بطری‌های آب و نوشابه، بسته‌بندی مواد غذایی و الیاف پوشاک مشهور است. این شرکت از طریق ادغام گرافن اختصاصی خود در پلی‌اتیلن ترفتالات، قصد دارد عملکرد کلی پلاستیک‌ها را بالا ببرد که به طور بالقوه منجر به کاهش مصرف مواد در بطری‌های پلاستیکی به میزان قابل توجه ۱۰ درصد به ۱۵ درصد می‌شود.

در چشم‌انداز جهانی امروز، تعهد فزاینده‌ای در بین شرکت‌های بزرگ برای محدود کردن استفاده از پلاستیک‌های یکبار مصرف در محصولات آنها وجود دارد. این تغییر با ترجیحات در حال تحول مصرف‌کنندگان و همچنین ظهور اقدامات قانونی با هدف کاهش تأثیرات زیست محیطی مرتبط با زباله‌های پلاستیکی مطابقت دارد. علیرغم این تلاش‌های ستودنی برای به حداقل رساندن مصرف پلاستیک، از بین بردن کامل پلاستیک از اقتصاد جهانی چالش‌های اساسی را ایجاد می‌کند. از این رو، شرکت‌ها مجبور هستند راهبردها و فناوری‌های نوآورانه‌ای را ارائه کنند که می‌تواند طول عمر پلاستیک‌ها را به حداقل رساند و در عین حال استحکام آنها را بالا ببرد.

تحقیقات انجام شده توسط هیدروگراف کلین پاور در درجه اول بر ارزیابی پتانسیل گرافن اختصاصی آنها، معروف به گرافن فراکتال، FGA-1، برای تقویت خصوصیات مکانیکی PET متمرکز شده است. هیدروگراف کلین پاور به دنبال تعیین اثربخشی گرافن در تقویت ویژگی‌های عملکردی PET، با تأکید ویژه بر قدرت و دوام مکانیکی بوده است. یافته‌های این آزمایش‌ها بسیار امیدوارکننده بوده است که نشان می‌دهد ترکیب گرافن با PET ‌می‌تواند کاهش قابل توجهی در استفاده از مواد تا ۱۵ درصد داشته باشد. این امر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها تا رقم ۷۵ میلیون دلار در سال می‌شود.

برای اطمینان از یکپارچگی و صحت فرآیند آزمایش، هیدروگراف با مرکز نوآوری مهندسی گرافن (GEIC) در دانشگاه منچستر همکاری کرد. GEIC دارای تخصص در توسعه سریع و مقیاس‌بندی گرافن و سایر مواد دو بعدی است.

به نقل از ستاد نانو، هیدروگراف کلین پاور، گرافن و مواد دیگر را با استفاده از فناوری خود یعنی سیستم انفجار هایپریون، تولید می‌کند. این فناوری برای مقیاس تجاری ایده‌آل است. شرکت هیدروگراف کلین پاور به‌طور فعال فرآیند اختصاصی و انحصاری خود را برای تولید گرافن، هیدروژن و سایر مواد راهبردی با قیمتی رقابتی و اثرات منفی زیست‌محیطی اندک تجاری‌سازی کرده است.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها