امروز: شنبه 25 فروردین 1403

تشخیص دیابت نوع ۲ از نحوه صحبت کردن شما

اشتراک گذاری مطلب:

تشخیص دیابت نوع ۲ از نحوه صحبت کردن شما

دانشمندان می‌گویند، نحوه صحبت کردن شما می‌تواند نشان دهد که آیا دیابت نوع ۲ دارید یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از اس‌ای، ما قبلاً روش‌های متعددی را دیده‌ایم که هوش مصنوعی به تسریع تشخیص‌های پزشکی کمک می‌کند. اکنون یک ترفند جدید رو کرده است و آن، تشخیص دیابت نوع ۲ در یک فرد، تنها بر اساس چند ثانیه صحبت کردن اوست.

حتما تاکنون تجربه کرده‌اید که صدای افراد در حالت‌هایی که احساساتی، مست یا خواب آلود هستند، تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی زیادی قرار می‌گیرد. این واقعیتی است که فرصتی را برای هوش مصنوعی فراهم می‌کند تا تغییرات ظریفی را که ممکن است با تغییر در سلامت بدن در صدای فرد ایجاد شود، تشخیص دهد.

این مطالعه توسط دانشمندان آزمایشگاه کلیک(Klick Labs) انجام شده است که علاقه خاصی به توسعه و فروش فناوری تشخیص هوش مصنوعی دارند. با این حال، یافته‌های آنها در یک مجله علمی معتبر منتشر شده است و ارزش آن را دارد که ببینیم آیا تشخیص دیابت نوع ۲ بدین وسیله می‌تواند بهبود یابد یا خیر.

دیابت شیرین نوع ۲ که سابق بر این آن را «دیابت شیرین غیروابسته به انسولین»(NIDDM) یا دیابت بزرگسالان می‌نامیدند، نوعی بیماری اختلال در سوخت‌ و ساز بدن است که با بالا بودن قند خون در شرایط مقاومت به انسولین و کمبود نسبی انسولین شناسایی می‌شود. این مسئله در تقابل با دیابت نوع ۱ است که در آن به‌دلیل تخریب جزایر لانگرهانس در لوزالمعده با کمبود مطلق انسولین مواجه هستیم.

نشانه‌های کلاسیک این بیماری شامل احساس تشنگی مفرط، تکرر ادرار و احساس گرسنگی مفرط است. ۹۰ درصد افراد مبتلا به دیابت به دیابت نوع ۲ دچار هستند و ۱۰ درصد دیگر به ‌ترتیب مبتلا به دیابت شیرین نوع ۱ و دیابت بارداری هستند. گفته می‌شود که چاقی دلیل عمده‌ی دیابت نوع ۲ در افرادی است که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. از دیگر دلایل آن می‌توان به عدم تحرک، فشار خون بالا، داشتن HDL خون پایین یا تری‌گلیسرید بالا اشاره کرد. در شروع این بیماری می‌توان با افزایش ورزش، اصلاح رژیم غذایی و مشورت با پزشک، آن را درمان کرد.

جیسی کافمن دانشمند آزمایشگاه کلیک می‌گوید: روش‌های فعلی تشخیصی به زمان و هزینه زیادی نیاز دارند، اما فناوری تشخیص صوتی این پتانسیل را دارد که این موانع را به طور کامل از بین ببرد.

این تیم از ۲۶۷ شرکت‌کننده – برخی مبتلا به دیابت نوع ۲ و برخی دیگر بدون آن – خواستند تا یک عبارت ثابت را شش بار در روز در یک برنامه تلفنی به مدت دو هفته ضبط کنند. سپس در مجموع ۱۸ هزار و ۴۶۵ صدای ضبط شده برای استخراج ۱۴ ویژگی مختلف از آوا از جمله زیر و بم و شدت پردازش شد.

پژوهشگران از مجموعه‌ای از این ضبط‌ها برای آموزش هوش مصنوعی بر اساس عواملی مانند جنسیت، سن، شاخص توده بدنی(BMI) و اینکه آیا دیابت نوع ۲ دارند یا خیر، استفاده کردند. سپس از نمونه‌های باقی‌مانده برای آزمایش آنچه که هوش مصنوعی «یاد گرفته» استفاده کردند.

این مدل هوش مصنوعی با در نظر گرفتن ملاحظاتی مانند سن و جنس توانست دیابت نوع ۲ را با دقت ۸۹ درصد برای زنان و ۸۶ درصدی در مردان تشخیص دهد.

جالب توجه است که نشانه‌های صوتی کلیدی که دیابت نوع ۲ را فاش می‌کند، برای مردان و زنان متفاوت است. در مردان، شدت و دامنه تغییرات مهم‌ترین عوامل بود و در زنان، تنوع در گام صدا اصلی‌ترین نشانه بود.

پژوهشگران اذعان می‌کنند که گروه‌های بزرگ‌تر و متنوع‌تری از افراد باید برای تأیید این نتایج آزمایش شوند، اما یافته‌های اولیه مثبت هستند.

در حال حاضر برای تشخیص دیابت نوع ۲ باید از فرد خون گرفته شود و به دنبال آن انتظاری طولانی برای تجزیه و تحلیل و گزارش وجود دارد. این روش به چیزی بیش از دسترسی به یک برنامه در یک گوشی هوشمند نیاز دارد.

در حالی که از هر ۱۱ بزرگسال در سراسر جهان یک نفر مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده است، پژوهشگران فکر می‌کنند صدها میلیون نفر نمی‌دانند که با دیابت نوع ۲ زندگی می‌کنند. آنها می‌گویند توانایی کاهش این تعداد به این معنی است که بتوانیم درمان‌ها را زودتر انجام دهیم و هزینه‌های مدیریت دیابت را در جامعه کاهش دهیم.

کافمن می‌گوید: پژوهش ما تفاوت‌های صوتی قابل توجهی را بین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و افراد غیر مبتلا به آن نشان می‌دهد و می‌تواند نحوه غربالگری جامعه پزشکی برای دیابت را تغییر دهد.

این پژوهش در مجله Mayo Clinic Proceedings: Digital Health منتشر شده است.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها