امروز: دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

تولید مکمل‌های دارویی و تغذیه‌ای نانویی از سوی ۴ شرکت فناور

اشتراک گذاری مطلب:

چهار شرکت فعال در حوزه داروسازی مکمل‌های دارویی و تغذیه‌ای بر پایه نانو را تولید و به بازار عرضه کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از ایسنا، به نقل از ستاد نانو، چهار شرکت فناور از جمله تولیدکنندگان مکمل‌های دارویی و تغذیه‌ای نانویی هستند که محصولات متعددی از آنها در بازار عرضه شده است.

یکی از این ۴ شرکت داروساز، فعال در حوزه داروهای گیاهی است که محصولات متعددی را تولید و به بازار عرضه کرده است. این شرکت در لیست محصولات خود، نانو محصولاتی از جمله ساشه آهن ۷ میلی‌گرم، کپسول آهن ۷ میلی‌گرم حاوی آهن نانولیپوزومال و ویتامین C، قطره آهن ۷ میلی‌گرم، قطره آهن ۱۵ میلی‌گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، ویتامین A، ویتامین D و روی و شربت مولتی ویتامین مینرال را دارد.

سیاهی دندان، ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست از جمله عوارض ناخواسته قطره‌های آهن رایج در بازار است. این شرکت در محصول جدید خود از ساختاری به نام آهن لیپوزومال استفاده کرده‌است.

در این محصول که با نام تجاری فروزومال وارد بازار شده است، آهن درون غشاء فسفولیپیدی محاط شده است که از تماس با دندان جلوگیری می‌کند در نهایت سیاهی دندان رخ نمی‌دهد. از آنجایی که در این محصول آهن درون ساختار فسفولیپیدی محصور شده، در بدن واکنش ناخواسته نمی‌دهد، به خوبی جذب شده و طعم بد نمی‌دهد. در واقع ساختار نانویی موجب شده تا این قطره آهن مشکلات قطره‌های رایج را نداشته باشد.

قطره آهن ۱۰ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، شربت آهن ۴ میلی گرم و اکسید روی ۵.۳ میلی‌گرم، شربت روی ۱۰ میلی‌گرم حاوی نانواکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، سافت ژل روی ۱۰ میلی‌گرم حاوی نانو اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب و شربت آهن ۱۰ میلی‌گرم حاوی آهن نانولیپوزومال از تولیدات یکی دیگر از این شرکت‌ها است.

فناوران یکی دیگر از این شرکت‌ها کپسول مکمل زینک ۱۰ میلی‌گرم حاوی نانوذرات اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، ویتامین Cو ویتامین B Complex، سوسپانسیون مکمل آهن۱۵ و ۲۰ میلی گرم حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار، فولیک اسید و ویتامین B۱۲، سوسپانسیون مکمل کلسیم ۲۵۰ میلی گرم حاوی نانوهیدروکسی آپاتیت، لسیتین، منیزیم، روی و ویتامین D۳ و سوسپانسیون حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار را تولید کرده است.

چهارمین شرکت تولید کننده مکمل‌های دارویی برخی مکمل‌های دارویی و تقویتی آهن‌دار بر پایه فناوری نانو را تولید کرده است.

با کاهش ابعاد ذرات سازنده دارو، مساحت سطحی دارو افزایش می‌یابد که این موضوع موجب افزایش سرعت حل شدن دارو و در ادامه باعث افزایش ذرات حل شده در محیط محلول می‌شود. از آنجایی که داروها در روده جذب می‌شوند، باید در محیط روده دارو به‌خوبی حل شود اما ۷۰ درصد داروهای موجود در بازار مشکل انحلال دارند. از این‌رو با کاهش ابعاد ذرات دارو، توان انحلال افزایش می‌یابد و این موضوع به جذب بهتر دارو در روده کمک شایانی می‌کند.

در برخی داروها، به‌دلیل انحلال کم، تکرارپذیری و اثربخشی نیز کم می‌شود به‌طوری‌که دارو از فردی به فرد دیگر ممکن است اثربخشی متفاوتی داشته باشد که با کاهش ابعاد ذرات دارو می‌توان انحلال را افزایش داد و در نتیجه تکرارپذیری نیز بهبود چشمگیری پیدا می‌کند.

پر بازدیدترین ها