امروز: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

عوامل گرایش به دخانیات و آسیب‌های ناشی از آن بررسی علمی‌تر شود

اشتراک گذاری مطلب:

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در جریان بازدید از مجموعه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با تاکید بر لزوم بررسی علمی‌تر عوامل گرایش به دخانیات و آسیب‌های ناشی از آن، گفت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آمادگی دارد در زمینه بررسی تهدیدهای حوزه سلامت، دخانیات و اعتیاد و مسایل مربوط به آسیب های اجتماعی همکاری کند.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در جریان این بازدید در نشست هم‌اندیشی که با حضور دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزار شد، اقدامات انجام شده از سوی جمعیت را در جهت کاهش و کنترل استعمال دخانیات مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدامات توانسته تا حد زیادی از هزینه‌های تحمیل شده به وزارت بهداشت در این حوزه بکاهد.

وی تاکید کرد: در ایران اسلامی شایسته نیست که گرایش افراد به استعمال دخانیات را به‌ویژه در سنین پایین شاهد باشیم؛ از این رو باید تمام متولیان برای کنترل این معضل آسیب‌زا و کاهش مصرف دخانیات در جامعه تلاش کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به عوامل مستعدکننده بیماری اشاره کرد و افزود: عوامل تشدیدکننده بیماری‌ها را که شامل چاقی، عدم تحرک، سیگار و غیره هستند، باید در اولویت بررسی قرار دهیم و در تلاش هستیم در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با افراد متخصص در این حوزه به سبب انجام کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی اثر بخش، قرارداد همکاری منعقد کنیم.

پناهی گفت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص بررسی تهدیدهای حوزه سلامت، دخانیات و اعتیاد و مسایل مربوط به آسیب‌های اجتماعی اعلام آمادگی می‌کند.

وی بر لزوم بررسی علمی‌تر عوامل گرایش به دخانیات و آسیب‌های ناشی از آن تاکید کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، استفاده از ظرفیت خیرین حوزه سلامت را موهبتی بزرگ دانست و بیان کرد: هدایت خیرین به مسایل حوزه سلامت بسیار مهم است، چرا که می‌توان درصد قابل توجهی از مشکلات حوزه سلامت را از طریق جذب خیرین حل و فصل کرد.

عدم اجرای قانون جامع کنترل دخانیات

در ادامه نشست دکتر محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز گفت: معاهده جهانی کنترل دخانیات در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و ایران جزو ۴۵ کشور اول دنیا در تصویب آن بود، اما کشوری که آن را امضا نکرد، آمریکا بود.

وی با اعلام اینکه تصویب قانون جامع کنترل دخانیات به سال ۸۵ باز می‌گردد، افزود: کشورهای توسعه یافته بالاترین آمار مبارزه با دخانیات را دارند که اکثرا فاقد قانونی در این زمینه هستند، ولی ما در ایران به رغم وجود قانونی در این زمینه با عدم اجرای آن مواجه هستیم.

به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، مسجدی با اشاره به طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات)، گفت: در سال‌های اخیر جمعیت توانسته اقدامات مهمی در راستای آگاهی‌بخشی مردم جامعه نسبت به مضرات دخانیات انجام دهد که از جمله آن می‌توان به طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات) برای دانش‌آموزان پایه هفتم اشاره کرد؛ در این طرح دانش‌آموزان آموزش‌های لازم را توسط مربیان در مدارس فرا می‌گیرند. در ادامه، این طرح توسط پادیاران به محله و شهر کشیده می‌شود. در مجموع این طرح، کارآفرینی و مشارکت پادیاران را به همراه دارد.

مالیات اهرم جدی مبارزه با دخانیات است

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این که مالیات اهرم جدی برای مبارزه با دخانیات است، اظهار کرد: متاسفانه با وجود تاکید سازمان امور مالیاتی بر افزایش رقم مالیات دخانیات در لایحه بودجه ۱۴۰۲، مجلس با رقم کمی همانند سال‌های گذشته برای این امر موافقت کرد که متاسفانه تاثیر چندانی در کاهش مصرف مواد دخانی به دنبال نخواهد داشت.

پر بازدیدترین ها