امروز: دوشنبه 3 اردیبهشت 1403

همکاری بریتانیا و عربستان سعودی برای آوردن انرژی از فضا به زمین

اشتراک گذاری مطلب:

بریتانیا و عربستان سعودی قصد دارند برای جذب انرژی خورشیدی از فضا و انتقال آن به زمین، طی پروژه جدیدی با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از ایسنا، یک طرح پیشگام بریتانیا برای جذب انرژی خورشیدی در فضا و انتقال آن به زمین در ۲۴ ساعت شبانه‌روز، از حمایت مالی دولت عربستان سعودی برخوردار شده است.

این پروژه که توسط شرکت بریتانیایی  «اسپیس سولار»(Space Solar) انجام می‌شود، شامل قرار دادن پنل‌های خورشیدی در مدار زمین است که توسط ربات‌ها مونتاژ می‌شوند و الکتریسیته را به امواج رادیویی با فرکانس بالا تبدیل می‌کنند تا به سطح منتقل شود.

همه پنل‌های ماهواره‌ای حدود یک مایل عرض و ۲۰۰۰ تن وزن خواهند داشت. روی زمین، یک آنتن شبیه به شبکه که مایل‌ها عرض دارد و بین قطب‌ها قرار می‌گیرد، امواج را دوباره به برق تبدیل می‌کند.

قرار دادن پنل‌های خورشیدی روی یک ماهواره می‌تواند بر مشکلی که پنل‌های خورشیدی روی زمین با آن روبه‌رو هستند، غلبه کند زیرا آنها همچنان می‌توانند اشعه‌های خورشید را هنگام شب و در هر شرایط آب و هوایی جذب کنند.

ایده جمع‌آوری الکتریسیته از پنل‌های خورشیدی در فضا و ارسال آن به زمین، ایده‌ای با قدمت بیش از یک قرن است. این ایده هنوز به واقعیت تبدیل نشده است اما بین کشورهایی مانند چین، آمریکا و ژاپن که روی پروژه‌های مشابه کار می‌کنند، رقابت وجود دارد.

پنل‌های خورشیدی در مدار زمین قرار می‌گیرند و الکتریسیته را به امواج رادیویی با فرکانس بالا تبدیل می‌کنند

شرکت اسپیس سولار اعلام کرده است که با شهر جدید سعودی موسوم به «نئوم»(Neom) کار می‌کند که هزینه ساخت آن در صحرا ۴۰۸ میلیارد پوند برآورد می‌شود. این طور در نظر گرفته شده است که نئوم، شهرها، ورزش‌ها، مقاصد گردشگری و مراکز تفریحی را در بر داشته باشد.

علاقه به نئوم در این پروژه، به خاطر تامین برق بدون کربن برای شهر جدید است. به گزارش تایمز، نئوم و دولت بریتانیا به طور مشترک ۳.۵ میلیون پوند را به توسعه این پروژه اختصاص داده‌اند.

در هر حال، هزینه کلی این پروژه بسیار بیشتر خواهد بود و شاید به ده‌ها میلیارد پوند برسد. یک بررسی که به سفارش دولت بریتانیا و توسط شرکت مشاوره «فریزر-نش»(Frazer-Nash) انجام شده است، تخمین می‌زند که یک پروژه خورشیدی فضایی تا سال ۲۰۴۰ تکمیل خواهد شد.

«گرانت شاپس»(Grant Shapps)، وزیر بازرگانی بریتانیا گفت: پادشاهی عربستان سعودی در سفری بلندپروازانه برای مدرن کردن اقتصاد و جامعه خود است که فرصت‌های زیادی را نیز برای کسب‌وکارهای در حال توسعه بریتانیا و صادرات فراهم می‌کند و می‌تواند دسترسی جهانی را به انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا تغییر دهد.

«سام آدلن»(Sam Adlen)، یکی از مدیران عامل اسپیس سولار گفت: باید یک مشارکت واقعی ایجاد شود که می‌تواند تأثیر زیادی بر آینده امنیت انرژی داشته باشد و به ایجاد یک منبع انرژی جدید کمک کند.

از سوی دیگر، گروه‌های حقوق بشری از ساخت نئوم انتقاد کرده‌اند. اعضای قبیله «حویطات»(Howeitat) که در منطقه بیابانی شمال غربی کشور و در نزدیکی شهر جدید زندگی می‌کنند، به دلیل اعتراض کردن به تصرف زمین‌های خود توسط دولت، به مدت ۵۰ سال زندانی شده‌اند.

اسپیس سولار در پاسخ به پرسش‌های متداول در سایت خود نوشت که پرتو انرژی هیچ خطری برای هواپیماها، ماهواره‌ها یا حیات وحش ندارد و نمی‌توان از آن برای ایجاد «اشعه مرگ» استفاده کرد.

پر بازدیدترین ها