امروز: شنبه 25 فروردین 1403

پروتئین‌های متصل شونده به آران‌ای کلید اصلی ابتلا به آسم شدید

اشتراک گذاری مطلب:

پروتئین‌های متصل شونده به آران‌ای کلید اصلی ابتلا به آسم شدید

محققانی که در مورد ژنتیک پشت التهاب راه‌های هوایی که در آسم شدید مشاهده می‌شود، تحقیق می‌کنند، برای اولین بار کشف کردند که پروتئین‌هایی که به آران‌ای متصل می‌شوند، در صورتی که به درستی تنظیم نشوند باعث تغییر در بیان ژن در سلول‌هایی می‌شوند که مجاری هوایی را می‌پوشانند.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از نیواطلس، آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن تنفسی است. این بیماری در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است و اغلب به عنوان یک بیماری التهابی تعریف می‌شود.

روند التهابی که باعث بروز آسم می‌شود به خوبی شناخته شده است، اما فرآیندهای ژنتیکی که آن را تحریک می‌کند، مشخص نبود. اکنون، برای اولین بار، یک مطالعه جدید به رهبری محققان کینگ کالج لندن، نقش مهم آران‌ای و پروتئین‌هایی که تنظیم می‌کند را نشان داده‌ است.

محققان داده‌های ژنتیکی آران‌ای را از سلول‌های آران‌ای بیماران مبتلا به آسم و افراد سالم به دست آوردند.

 آران‌ای امکان انتقال و تفسیر کد ژنتیکی در دی‌ان‌ای را فراهم می‌کند. آران‌ای پیامرسان(mRNA)  اطلاعات پروتئین را از دی‌ان‌ای موجود در هسته سلول به سیتوپلاسم یا مایع درون سلول منتقل می‌کند.

پروتئین‌های‌ متصل به آرآن‌ای به طور انتخابی به آران‌ای‌های پیامرسان متصل می‌شوند، آنها را در بخش‌های درون سلولی قرار می‌دهند و سنتز پروتئین را تنظیم می‌کنند.

محققان دریافتند که دو پروتئین متصل شونده به آران‌ای با نام‌های ZFP۳۶L۱ و ZFP۳۶L۲، به طور قابل توجهی در افراد مبتلا به آسم دچار اختلال در تنظیم هستند. هنگامی که هر دو پروتئین در سلول‌های بافت پوششی نایژه‌ بیماران مبتلا به آسم شدید بازسازی شدند، محققان تغییری را در بیان ژن‌هایی مشاهده کردند که التهاب شدید را کنترل می‌کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که پروتئین‌های ZFP۳۶L۱ و ZPF۳۶L۲  باعث تغییر در بیان ژن در سلول‌های پوششی در بیماران آسمی می‌شوند.

محققان با بررسی موش‌هایی که برای القای علائم شبه آسم در معرض کنه‌های گرد و غبار خانگی قرار گرفته بودند، دریافتند که پروتئین‌ها به اشتباه در سلول‌های راه هوایی موش‌ها جاسازی شده‌اند. این پروتئین‌های اشتباه جای‌گذاری شده نمی‌توانستند به طور طبیعی عمل کنند. براساس این یافته، محققان پیشنهاد می‌کنند که پروتئین‌های اشتباه جای‌گذاری شده با انجام عملکردهای مختلف در سلول، به ایجاد التهابی که مشخصه آسم است، کمک می‌کنند.

اگرچه مطالعه کنونی نشان می‌دهد که تنظیم بیان آران‌ای پیامرسان یک فرآیند اساسی در زمینه آسم است، تحقیقات بیشتری برای تایید نقش این پروتئین‌های آران‌ای در انسان و درک بهتر تاثیر آنها بر سلامت تنفسی مورد نیاز است.

این مطالعه در مجله Frontiers in Cell and Developmental Biology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها