امروز: شنبه 25 فروردین 1403

چگونه تغییرات آب و هوایی بر مغز انسان تاثیر می‌گذارد؟

اشتراک گذاری مطلب:

چگونه تغییرات آب و هوایی بر مغز انسان تاثیر می‌گذارد؟

به تازگی، محققان در مطالعه‌ای تاثیر تغییرات آب و هوایی بر عملکرد مغز انسان را بررسی کردند. آن‌ها معتقدند که قرار گرفتن در معرض رویدادهای شدید آب و هوایی مانند امواج گرما، خشکسالی، طوفان‌ها، آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها و جاری شدن سیل‌ها بر روی مغز انسان تاثیر می‌گذارد.  

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از ژورنال Nature Climate Change، به تازگی دانشمندان اعلام کرده‌اند که تغییرات آب و هوایی می‌تواند بر  مغز انسان تاثیر بگذارد.

در این پژوهش یک تیم بین‌المللی از اساتید و پژوهشگران دانشگاهی، مطالعاتی را انجام داده‌اند که بر اساس این مطالعات مشخص شد یک محیط در حال تغییر بر عملکرد مغز انسان تاثیر می‌گذارد. همچنین، این تحقیق نشان می‌دهد که چگونه تغییرات آب و هوایی می‌تواند بر عملکرد مغز افراد در آینده تاثیر بگذارد.

این مقاله توسط دانشگاه وین با نظرات دانشمندان در دانشگاه‌های ژنو، نیویورک، شیکاگو، واشنگتن، استنفورد، اکستر در بریتانیا و موسسه ماکس پلانک در برلین هدایت می‌شود. در این مقاله همچنین نقشی را که دانشمندان علوم اعصاب می‌توانند در شناخت و برطرف نمودن بیشتر این چالش‌ها ایفا کنند، بررسی می‌شود.

دکتر Kimberly C. Doell، نویسنده اصلی این پژوهش از دانشگاه وین، می‌گوید: مدت زیادی است که ما از تاثیر عوامل محیطی بر مغز انسان آگاه هستیم و در حال حاضر در حال کار کردن بر روی این مسئله هستیم که چگونه بزرگ‌ترین تهدید جهانی، یعنی تغییرات آب و هوایی، می‌تواند بر مغز انسان تاثیر بگذارد.

از دهه ۱۹۴۰، دانشمندان با مطالعات روی موش‌ها دریافتند که تغییر عوامل محیطی عمیقا می‌تواند  رشد و انعطاف پذیری مغز را تغییر دهد. این تغییرات که به عواملی مانند قرار گرفتن در معرض سموم، تغذیه نامناسب، و افزایش استرس وابسته است، می‌تواند به صورت اختلالاتی در مغز، مانند اختلال و عدم تحریک شناختی در افراد مشاهده می‌شود.

در پی تغییرات آب و هوایی شدید، اضطرابی که مردم در مورد تغییرات آب و هوا تجربه می‌کنند، آلودگی هوا و نیز نحوه دسترسی و تخریب انسان در طبیعت، از جمله عواملی هستند که بر مغز انسان تاثیر می‌گذارند. از این‌رو، دانشمندان در پی یافتن راهی برای کاهش این تغییرات هستند.

در حال حاضر، نویسندگان این مطالعه، خواستار انجام تحقیقاتی برای بررسی تأثیر قرار گرفتن در معرض رویدادهای شدید آب و هوایی مانند امواج گرما، خشکسالی، طوفان‌ها، آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها و جاری شدن سیل‌ها بر روی مغز انسان هستند. آن‌ها بر این باورند که چنین رویدادهایی ممکن است ساختار، عملکرد و سلامت کلی مغز را تغییر دهند. در این راستا، برای ارزیابی چگونگی این تغییرات بر سلامتی و رفتار انسان‌ها، دانشمندان نیازمند تحقیقات بیشتری هستند.

این مطالعه همچنین نقش علوم اعصاب در تاثیرگذاری بر نحوه تفکر ما در مورد تغییرات آب و هوا و نیز نحوه واکنش ما در برابر این تغییرات را بررسی می‌کند.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها