امروز: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

کاهش آسیب فشار خون بالا به کلیه‌ها با آنتی‌بیوتیک محبوب!

اشتراک گذاری مطلب:

کاهش آسیب فشار خون بالا به کلیه‌ها با آنتی‌بیوتیک محبوب!

کلیه‌ها در موارد فشار خون بالا به طور قابل توجهی آسیب می‌بینند. اکنون دانشمندان می‌گویند یک آنتی‌بیوتیک محبوب می‌تواند آسیب ناشی از این عارضه را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری قرطاس و به نقل از نیو اطلس،‌ سلامت روده می‌تواند به طور چشمگیری بر سلامت کل بدن تأثیر بگذارد. یکی از آخرین یافته‌ها برای حمایت از این ایده نشان می‌دهد که استفاده از یک آنتی‌بیوتیک برای تغییر باکتری‌های روده موش‌ها، آسیب به قلب و کلیه‌ها را که گاهی اوقات با فشار خون بالا مشاهده می‌شود، کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، فشار خون بالا تقریباً ۱.۲۸ میلیارد بزرگسال را در سراسر کره زمین تحت تأثیر قرار داده و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

در حالی که بسیاری از مردم می‌دانند که این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات قلبی جدی مانند حمله قلبی و سکته شود، فشار خون بالا همچنین می‌تواند باعث آسیب جدی به کلیه‌ها شود و در واقع پس از دیابت، دومین علت اصلی نارسایی کلیه در ایالات متحده است.

پژوهشگران به دنبال کاهش تأثیر فشار خون بر کلیه‌ها، به بخشی از بدن که این روزها توجه بیشتری را در تحقیقات به خود جلب می‌کند، یعنی روده روی آوردند.

آنها به طور ویژه روده موش‌های مبتلا به فشار خون را با دو نوع آنتی‌بیوتیک درمان کردند. یکی به نام پلی‌میکسین بی(polymyxin B) که باکتری‌های گِرَم منفی را درمان می‌کند، تاثیری نداشت، اما دیگری معروف به وانکومایسین(vancomycin) تاثیر قابل توجهی در کاهش التهاب ناشی از فشار خون در کلیه‌ها نشان داد.

وانکومایسین عفونت باکتری‌های گِرَم مثبت را درمان می‌کند و اغلب برای مبارزه با عفونت‌های ناشی از استرپتوکوک‌ها، انتروکوک‌ها و باکتری‌های استافیلوکوک اورئوس مقاوم به آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

وانکومایسین همچنین بروز کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک -وضعیتی که در آن عضله قلب ضخیم‌تر می‌شود و پمپاژ خون را برای آن سخت‌تر می‌کند- مرتبط با فشار خون را کاهش داد. جالب توجه است که هیچ یک از آنتی‌بیوتیک‌ها فشار خون را کاهش ندادند، اما این یافته برای تیم تحقیقاتی مثبت بود.

موریتز ایمانوئل ویمر از دانشگاه پزشکی شاریته برلین آلمان(Charité) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: مطالعه ما نشان می‌دهد که اصلاح میکروبیوتای روده، در این مورد با تجویز خوراکی آنتی‌بیوتیک‌های غیرقابل جذب در مدل موش می‌تواند آسیب کلیه و التهاب پرفشاری خون را بهبود بخشد.

وی افزود: ما مایلیم در آینده بدون آنتی‌بیوتیک به چنین اثراتی دست پیدا کنیم. همچنین هدف ما این است که مکانیسم‌های اساسی اثرات محافظتی کلیه را که مشاهده کرده‌ایم درک و از آنها استفاده کنیم.

نتایج این مطالعه به مجموعه کارهای رو به رشدی اضافه می‌کند که از پیوند بین مجموعه ارگانیسم‌ها در روده و طیف گسترده‌ای از مزایای سلامتی و مسائل از جمله بهبود آسیب‌های عضلانی، افزایش طول عمر، درمان افسردگی و آلرژی دوران کودکی و غیره پشتیبانی می‌کند.

یافته‌های این مطالعه در انجمن نفرولوژی آمریکا در فیلادلفیا ارائه شده است.

منبع: ایسنا

پر بازدیدترین ها